Garrigues

ELIGE TU PAÍS / ESCOLHA O SEU PAÍS / CHOOSE YOUR COUNTRY / WYBIERZ SWÓJ KRAJ / 选择您的国家

Garrigues mianuje Andrésa Crumpa szefem Działu Fuzji i Przejęć w Kolumbii

Garrigues mianuje Andrésa Crumpa szefem Działu Fuzji i Przejęć w Kolumbii

Colombia - 

Crump posiada ponad 20-letnie doświadczenie w doradztwie przy transakcjach związanych z inwestycjami kapitałowymi w Ameryce Łacińskiej

Andrés Crump, nowy partner kancelarii Garrigues w Bogocie, obejmuje kierownictwo działu Corporate M&A. Jego nominacja, która musi zostać zatwierdzona na następnym zgromadzeniu wspólników kancelarii, będzie stanowić istotny impuls dla dalszego rozwoju tego obszaru.

Crump, z ponad 20-letnim doświadczeniem, zdobył powszechne uznanie jako doradca przy niektórych z najważniejszych transakcji przeprowadzonych w Kolumbii (a także w innych krajach, jak np. Brazylia, Chile, Meksyk czy Peru), ze szczególnym uwzględnieniem sektorów infrastruktury i energetyki. Jego doświadczenie obejmuje transakcje prywatne, procesy prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i operacje otwartego rynku, a także zakup udziałów i oferty publiczne o łącznej wartości ponad 20 miliardów dolarów.

Crump posiada tytuł magistra prawa Uniwersytetu Columbia (Nowy Jork) oraz magistra finansów Uniwersytetu Los Andes (Bogota), gdzie ukończył również studia licencjackie w zakresie prawa.

Przed dołączeniem do kancelarii Garrigues rozwijał swoją karierę zawodową w różnych kancelariach prawnych. Ponadto przez ponad dziesięć lat pracował w Brookfield Asset Management, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa i doradzał przy wielu transakcjach w sektorach infrastruktury i energetyki w Ameryce Łacińskiej. Został wyróżniony w rankingach Chambers & Partners i Legal 500.

Zdaniem Jaime Iglesiasa, partnera odpowiedzialnego za biuro Garrigues w Bogocie, „nominacja Andrésa Crumpa to bardzo ważny krok dla biura, a w szczególności dla działu Corporate M&A w Kolumbii, który ma nadzieję wzmocnić w ten sposób swoją pozycję rynkową”. Jak stwierdził natomiast Javier Ybáñez, partner odpowiedzialny za Amerykę Łacińską, „nasze kompetencje, siła i międzynarodowa obecność sprawiają, że jesteśmy i będziemy w przewidywalnej przyszłości niekwestionowanym liderem w branży prawniczej w Kolumbii i Ameryce Łacińskiej. Dołączenie Andrésa Crumpa do naszego zespołu w bardzo pozytywny sposób przyczynia się do wzmocnienia tych kompetencji i naszej wiodącej pozycji”.

Andrés Crump ze swojej strony podkreślił, że „Garrigues jest bez wątpienia wiodącą firmą w Ameryce Łacińskiej, a dołączenie do niej daje mi wspaniałe perspektywy rozwoju zawodowego. Dołączam do świetnego zespołu z chęcią wniesienia znaczącego wkładu w jego dalszy rozwój”. 

Garrigues wśród 10 najbardziej innowacyjnych firm prawniczych w UE w ciągu ostatnich 20 lat, według FT i RSGI

Garrigues wśród 10 najbardziej innowacyjnych firm prawniczych w UE w ciągu ostatnich 20 lat, według FT i RSGI

Europa - 

Pod względem liczby wyróżnień w rankingu FT Innovative Lawyers

Garrigues jest jedną z 10 najbardziej innowacyjnych firm prawniczych w UE w ciągu ostatnich 20 lat, jak wynika z rankingu opracowanego przez Financial Times i RSGI. W szczególności zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wyróżnień w rankingu najbardziej innowacyjnych firm FT Innovative Lawyers Europe.

Z okazji 20. edycji nagród FT Innovative Lawyers, Financial Times we współpracy z RSGI opublikował specjalny raport podsumowujący ostatnie 20 lat transformacji sektora prawnego na całym świecie. Raport ten podkreśla, że w tym okresie sektor prawny przeszedł ewolucję od stopniowego wdrażania zmian technologicznych do szybkiej asymilacji sztucznej inteligencji generatywnej.

Kancelaria Garrigues uczestniczyła po raz pierwszy w FT Innovative Lawyers Awards w 2008 roku, dwa lata po ich utworzeniu i od tego czasu co najmniej osiem razy została uznana za wiodącą firmę w Europie kontynentalnej. Co więcej, od tego roku konsekwentnie plasuje się wśród 50 najbardziej innowacyjnych firm prawniczych w Europie.

W ostatnich latach Kancelaria była wielokrotnie nagradzana, m.in. za promowanie umiejętności cyfrowych swoich pracowników (2024), stworzenie nowego standardu prawnego usprawniającego odzyskiwanie należności zagrożonych (2019) oraz doradztwo przy fuzji Iberii i British Airways (2011). Ponadto Rosa Zarza, Eduardo Abad, Carolina Pina i Cristina Mesa zostali uznani za najbardziej innowacyjnych prawników w branży.

Garrigues laureatem trzech nagród w X edycji konkursu Premios Expansión Jurídico

Garrigues laureatem trzech nagród w X edycji konkursu Premios Expansión Jurídico

Hiszpania - 

Kancelaria została nagrodzona w kategoriach ‘Najlepszy Prawnik Roku’, ‘Najlepsza Kancelaria Doradztwa Podatkowego’ i ‘Najlepsza Transakcja Roku’

Garrigues został wyróżniony trzema nagrodami podczas gali X edycji Premios Expansión Jurídico, która odbyła się wczoraj w Madrycie. I tak, Álvaro López-Jorrín, współzarządzający działem prawa handlowego od 2013 roku, został uhonorowany jako Najlepszy Prawnik Roku. Álvaro specjalizuje się w dziedzinie prawa korporacyjnego i restrukturyzacji przedsiębiorstw i posiada bogate doświadczenie w zakresie fuzji i przejęć zarówno spółek prywatnych, jak i notowanych na giełdzie.

Garrigues odebrał również, już raz szósty, nagrodę dla Najlepszej Kancelarii Doradztwa Podatkowego.

Ponadto, Kancelaria otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Transakcja Roku za doradztwo przy ofercie przejęcia banku Sabadell przez BBVA, uznanej za jedną z najważniejszych transakcji ostatnich miesięcy. 

Fernando Vives z nagrodą Puñetas za całokształt kariery zawodowej

Fernando Vives z nagrodą Puñetas za całokształt kariery zawodowej

Hiszpania - 

Hiszpańskie Stowarzyszenie Komunikatorów i Informatorów Prawnych ACIJUR wyróżnia w ten sposób jego wybitny wkład w rozwój prawa handlowego i jego rolę w „spektakularnym wzroście” Kancelarii Garrigues, pierwszej firmy prawniczej w UE.

Fernando Vives, prezes zarządu Garrigues, odebrał dzisiaj nagrodę Puñetas za całokształt kariery zawodowej podczas 14. edycji tych nagród, przyznawanych przez ACIJUR.

Wyróżnienie to jest uhonorowaniem dorobku zawodowego osób lub instytucji, które odegrały znaczącą rolę w sferze wymiaru sprawiedliwości i prawa. W przypadku Vivesa nagrodę przyznano za jego osiągnięcia „jako autorytetu w dziedzinie prawa handlowego w Hiszpanii, w zakresie złożonych transakcji fuzji i przejęć, restrukturyzacji, publicznych ofert przejęcia, emisji i ofert papierów wartościowych, a także za jego wkład w spektakularny rozwój kancelarii Garrigues, wiodącej firmy pod względem wielkości obrotów w Europie kontynentalnej oraz za kierowanie jej ekspansją w Ameryce Łacińskiej”, jak podkreśliło stowarzyszenie.

Fernando Vives oświadczył, że „czuje się zaszczycony odbierając tę nagrodę z rąk tak prestiżowej organizacji jaką jest ACIJUR” i podkreślił, że „na prawnikach i dziennikarzach spoczywa wspólna odpowiedzialność za podnoszenie poziomu zrozumienia prawa. W dzisiejszym świecie stają się oni – często w sposób niezamierzony – bohaterami w walce o praworządność i demokrację". Stwierdził także, że nagroda ta nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony jego kolegów z kancelarii i tysięcy jej klientów oraz że bez wątpienia będzie ona dla niego bodźcem do dalszego zaangażowania na rzecz prawa.

Dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń: kluczowy krok w kierunku równości płac

Dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń: kluczowy krok w kierunku równości płac

Polska - 

Unijna dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń to przełomowy krok w kierunku równości płacowej. Jej celem jest zmniejszenie luki płacowej między kobietami a mężczyznami oraz zwiększenie przejrzystości i sprawiedliwości w procesach rekrutacyjnych i zatrudnieniu. Pracodawcy będą zobowiązani do ujawniania informacji o wynagrodzeniach, a pracownicy zyskają silniejsze narzędzia do walki z dyskryminacją płacową. 

W obliczu nasilających się dyskusji na temat równości płac oraz rosnącej świadomości społecznej dotyczącej dysproporcji w wynagrodzeniach, Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Dyrektywa ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie luki płacowej między kobietami a mężczyznami, która w UE wynosi średnio aż około 13%. Nowe przepisy to także dążenie do wzmocnienia praw i świadomości pracowników oraz zwiększenia odpowiedzialności pracodawców w zakresie zapewnienia sprawiedliwych, równych warunków pracy i płacy.

Termin implementacji dyrektywy upływa 7 czerwca 2026 r. Do tego dnia państwa członkowskie zobowiązane są wdrożyć przewidziane w dyrektywie rozwiązania do krajowych porządków prawnych.

Cele dyrektywy

Głównym celem dyrektywy jest zapewnienie większej transparentności w sferze wynagrodzeń, co ma przyczynić się do zwalczania dyskryminacji płacowej i zlikwidowania luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Obowiązek ujawniania informacji dotyczących wynagrodzeń pomoże w szybszym wykrywaniu i eliminacji różnic płacowych między płciami oraz w ramach różnych grup zawodowych. Pracownicy będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o wynagrodzeniach w firmie (w której już pracują lub dopiero ubiegają się o zatrudnienie), co umożliwi im aktywny udział w negocjacjach płacowych oraz podniesie ich świadomość w zakresie praw pracowniczych.

Regulacje dotyczące transparentności zobligują też pracodawców do wprowadzenia zrozumiałych procedur dotyczących ustalania wynagrodzeń, co w dłuższej perspektywie przełoży się na uczciwość i równość w miejscu pracy. Obecnie brak przejrzystości wynagrodzeń jest jedną z głównych przeszkód w likwidowaniu luki płacowej.

Główne założenia regulacji

Proces rekrutacyjny i nowe prawa pracownika

Dyrektywa umożliwi pracownikom dostęp do informacji już na poziomie ubiegania się o zatrudnienie, ponieważ wszyscy pracodawcy będą mieli obowiązek informowania o początkowym poziomie lub przedziale wynagrodzenia na danym stanowisku już na etapie rekrutacji. Co istotne, pracodawcy nie będą mogli pytać kandydatów o wysokość ich wcześniejszych wynagrodzeń. Potencjalny pracownik powinien mieć także możliwość zapoznania się z treścią układu zbiorowego pracy, jeśli taki układ u pracodawcy obowiązuje.

Po rozpoczęciu pracy, pracownik będzie mógł zwrócić się do swojego pracodawcy o przedstawienie mu informacji na temat średniego poziomu wynagrodzenia oraz kryteriów określania wysokości wynagrodzeń na zajmowanym stanowisku. O takim uprawnieniu pracownicy powinni być przez pracodawcę informowani. Kolejnym przejawem transparentności jest również regulacja, zgodnie z którą pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi ujawniania wysokości swojego wynagrodzenia.

Obowiązek sprawozdawczy

Dyrektywa nakłada na pracodawców obowiązki również w sferze sprawozdawczej.

Firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników będą zobowiązane przedstawiać odpowiedniemu organowi krajowemu sprawozdania roczne na temat sytuacji w zakresie luki płacowej ze względu na płeć. Mniejsze firmy (tj. zatrudniające minimum 100 pracowników) będą przedstawiać takie sprawozdania co trzy lata. Jeżeli sprawozdania wykażą, że luka płacowa przekracza 5% i nie jest możliwe jej uzasadnienie ze względu na obiektywne, neutralne pod względem płci kryteria, a różnica w wynagrodzeniach nie została zniwelowana w terminie 6 miesięcy od daty przedłożenia sprawozdania, pracodawcy, we współpracy z przedstawicielami pracowników, powinni przeprowadzić wspólne oceny wynagrodzeń. Raporty dotyczące luki płacowej muszą być dostępne dla pracowników oraz dla zewnętrznych organów (m.in. inspektoraty pracy), które będą mogły prowadzić w tym zakresie czynności kontrolne.

Organizacje zatrudniające poniżej 100 pracowników będą zwolnione z obowiązku sprawozdawczego.

Odpowiedzialność pracodawców

Państwa członkowskie będą mogły nakładać na pracodawców niewywiązujących się z obowiązków nałożonych na nich dyrektywą, grzywny w wysokości od 1000 zł do 30.000 zł. Nałożone kary powinny mieć skuteczny, proporcjonalny i odstraszający charakter.

Dyrektywa zakłada, że pracownicy, którzy doświadczyli dyskryminacji płacowej, będą mogli domagać się odszkodowania, obejmującego zaległe wynagrodzenie i związane z nim premie lub świadczenia rzeczowe, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Ciężar udowodnienia, że dyskryminacja płacowa nie miała miejsca, spoczywać będzie na pracodawcy.

Wpływ na rynek pracy

Pracownik posiadający obraz struktury wynagrodzeń w danej firmie uzyska silniejszą pozycję w toku negocjacji płacowych – począwszy od etapu rekrutacji, jak i później w toku zatrudnienia. To z kolei może przełożyć się na bardziej konkurencyjny poziom wynagrodzeń zarówno na poziomie organizacji, sektora, a także ogólnie na rynku.

Dyrektywa będzie miała wpływ również na kształt umów o pracę, ponieważ niedozwolone będą warunki umowy zakazujące pracownikom ujawniania wysokości ich wynagrodzeń.

W przypadku pracodawców, którzy do tej pory nie posiadali polityki wynagrodzeń, konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacjach, co z kolei może przełożyć się rewizję poziomu wynagrodzeń oraz zwiększenie zaufania między pracodawcami a pracownikami. Otwartość w komunikowaniu zasad ustalania wynagrodzeń buduje kulturę organizacyjną opartą na wzajemnym szacunku i uczciwości.

Znajomość wynagrodzeń przez pracowników może się także przyczynić do zwiększenia efektywności pracy i motywacji związanej z potencjalnym wyższym wynagrodzeniem na danym stanowisku. Poczucie stabilności związanej ze znajomością swojej przyszłej pensji, może mieć wpływ na decyzje o kontynuowaniu współpracy z pracodawcą.

Możliwość nałożenia sankcji w stosunku do pracodawców, którzy nie dostosują się do nowych regulacji, powinna zapewnić efektywną realizację celów dyrektywy i stopniową eliminację luki płacowej.

Krytyka i wyzwania wdrożeniowe

Dyrektywa nakłada obciążenia administracyjne szczególnie na większych pracodawców, takie jak wdrożenie nowych procedur oraz sporządzanie raportów, co generować będzie dodatkowe koszty. Uniwersalne rozwiązania dyrektywy będą trudne do zastosowania w różnych branżach i przy różnych modelach wynagradzania. Możliwe, że konieczne będą dodatkowe, bardziej szczegółowe regulacje, zależne od sektora gospodarki i jego specyfiki.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mogą mieć obawy o poufność informacji dotyczących wynagrodzeń oraz o możliwe naruszenia prywatności i nadużycia, w przypadku ujawnienia tych danych. Przepisy powinny być wdrażane przez państwa członkowskie, a następnie stosowane przez firmy w taki sposób, który zagwarantuje ochronę danych osobowych. Dyrektywa zakazuje przetwarzania i wykorzystywania tych danych w jakikolwiek innym celu niż stosowanie zasady równości wynagrodzeń.

Perspektywy na przyszłość

Dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń umożliwia pracownikom wykrywanie i reakcję na ewentualną dyskryminację, co przyczyni się do rozwoju sprawiedliwego rynku pracy. Przepisy pozwalają na systematyczne monitorowanie wynagrodzeń, co pomoże ograniczyć lukę płacowej między kobietami a mężczyznami oraz zachęcić do wdrożenia etycznych praktyk biznesowych. Przepisy dyrektywy mogą pomóc w tworzeniu nowego, transparentnego i bardziej otwartego rynku pracy, w którym wzmocniona zostanie rola pracownika, ale to od państw członkowskich zależy przyjęcie krajowych przepisów, które na to pozwolą.

Implementacja dyrektywy w Polsce

9 maja 2025 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, której celem jest implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Projekt trafi teraz do Senatu. Nowelizacja ma wejść w życie jeszcze w 2025 r. lub początkiem 2026 r.

Projekt wprowadza obowiązek otrzymania od pracodawcy informacji o wynagrodzeniu (jego początkowej wysokości lub przedziale) oraz odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagrodzenia. Informacje muszą zostać przekazane osobie ubiegającej się o zatrudnienie, z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje w ogłoszeniu o naborze, przed rozmową kwalifikacyjną lub w innym przypadku przed nawiązaniem stosunku pracy. Pracodawca musi także zapewnić neutralne nazewnictwo stanowisk oraz dopilnować, aby proces rekrutacyjny przebiegał w sposób niedyskryminujący. Nowelizacja wprowadza również zakaz żądania przez pracodawcę informacji o wynagrodzeniu w obecnym stosunku pracy oraz w poprzednich stosunkach pracy.  

Francisco Montes dołącza do Kancelarii Garrigues jako partner odpowiedzialny za dział prawa administracyjnego i konstytucyjnego w Andaluzji i na Wyspach Kanaryjskich

Francisco Montes dołącza do Kancelarii Garrigues jako partner odpowiedzialny za dział prawa administracyjnego i konstytucyjnego w Andaluzji i na Wyspach Kanaryjskich

Hiszpania - 

Jest ekspertem m.in. w dziedzinie zamówień publicznych, konkurencji, środowiska naturalnego, prawa własności i planowania przestrzennego

Francisco Montes Worboys dołącza do Kancelarii Garrigues jako partner odpowiedzialny za dział prawa administracyjnego i konstytucyjnego w Andaluzji i na Wyspach Kanaryjskich. Bogate doświadczenie zawodowe zgromadził zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu prawa administracyjnego i jest ekspertem m.in. w dziedzinie zamówień publicznych, konkurencji i jednolitego rynku, sankcji, środowiska naturalnego i energii, ochrony wybrzeży, zintegrowanego obiegu wody, prawa własności, zatrudnienia publicznego, przymusowych wywłaszczeń, planowania przestrzennego i zarządzania gruntami, dotacji oraz odpowiedzialności majątkowej i rachunkowej. Jego przystąpienie będzie jeszcze zatwierdzane przez zgromadzenie wspólników Kancelarii Garrigues.

Francisco Montes ukończył prawo na Uniwersytecie w Sewilli, aktualnie jest urzędnikiem służby cywilnej i od 2005 r. wchodzi w skład Korpusu Prawników Rządu Regionalnego Andaluzji. W 2009 r. został oddelegowany do Sądu Najwyższego jako prawnik w Biurze Obsługi Trzeciej Izby Administracyjnej. W latach 2010-2014 kierował Departamentem Prawnym Regionalnego Ministerstwa Środowiska i Planowania Przestrzennego Rządu Regionalnego Andaluzji, a następnie Regionalnego Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Nauki i Zatrudnienia oraz Andaluzyjskiego Urzędu Pracy. Po krótkim okresie działalności w sektorze prywatnym, w 2022 r. objął stanowisko dyrektora ds. obsługi prawnej w Agencji Podatkowej Rady Prowincji Huelva, a od września 2023 r. stanowisko dyrektora generalnego ds. turystyki w Rządzie Regionalnym Andaluzji.

Ten nowy partner Kancelarii Garrigues uczestniczył również w opracowywaniu wielu ustaw i przepisów wykonawczych, w negocjacjach sporów konstytucyjnych, postępowaniach w sprawie naruszenia prawa wspólnotowego oraz w przygotowaniu planów w zakresie etyki i rzetelności w sferze publicznej (compliance). Jest wykładowcą na studiach magisterskich z zakresu prawa na Universidad Loyola Andalucía i Instituto de Estudios Cajasol, a także członkiem Rady ds. Prawnych i Ekonomicznych Arcybiskupstwa Sewilli oraz członkiem zarządu Fundacji Francisco de Paula na rzecz Ochrony Nieletnich. Jest również autorem licznych publikacji w czasopismach naukowych i współautorem specjalistycznych prac zbiorowych.

Garrigues po raz kolejny wiodącą kancelarią w rankingu Merco Responsabilidad ESG

Garrigues po raz kolejny wiodącą kancelarią w rankingu Merco Responsabilidad ESG

Hiszpania - 

Według tego rankingu kancelaria po raz kolejny znalazła się wśród 100 najbardziej odpowiedzialnych firm w Hiszpanii i ponownie jest notowana w rankingu Governance

21 stycznia zaprezentowano 14. edycję rankingu Merco Responsabilidad ESG España, który wyróżnia 100 hiszpańskich firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie i w zakresie środowiska naturalnego, a także 100 najbardziej odpowiedzialnych firm pod względem ładu korporacyjnego. Kancelaria Garrigues po raz kolejny okazała się najwyżej notowaną w rankingu firmą prawniczą.

W rankingu ogólnym kancelaria zajęła 57. miejsce, o cztery pozycje wyżej niż w roku ubiegłym, i powtórnie znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu branżowym „Firmy Prawnicze”. W szczegółowym rankingu dla grupy Governance, Garrigues po raz kolejny wyróżnia się odpowiedzialnością w zakresie etyki i zarządzania, plasując się na 46. pozycji.

W tym roku badanie Merco opierało się na analizie 63 776 ankiet przeprowadzonych wśród różnych interesariuszy (kadry kierowniczej, ekspertów ESG, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń pracowniczych i konsumenckich, MŚP itp.), co oznacza 27 źródeł informacji i siedem różnych perspektyw.

Pełny ranking: Ranking Merco Responsabilidad ESG España

Ignacio Díez-Picazo dołączy wkrótce do Kancelarii Garrigues

Ignacio Díez-Picazo dołączy wkrótce do Kancelarii Garrigues

España - 

Obejmie stanowisko „of counsel” w dziale Rozwiązywania sporów sądowych i arbitrażu

Z początkiem stycznia dołączy do Kancelarii Garrigues Ignacio Díez-Picazo jako of counsel w dziale Rozwiązywania sporów sądowych i arbitrażu, wnosząc swoje bogate doświadczenie w prowadzeniu złożonych postępowań sądowych cywilnych i handlowych, a także arbitrażu krajowego i międzynarodowego.

Díez-Picazo zdobywał doświadczenie zawodowe w międzynarodowych kancelariach prawnych, a w ostatnich latach był partnerem zarządzającym własnej firmy rodzinnej, Díez-Picazo Abogados, założonej przez jego ojca, Luisa Díez-Picazo, specjalizującej się w rozwiązywaniu konfliktów w dziedzinie prawa cywilnego i handlowego.

W swojej praktyce prawniczej Ignacio obsługiwał niektóre z wiodących firm hiszpańskich i dużych firm zagranicznych z sektora finansów, energetyki, budownictwa, informacji i komunikacji oraz usług.

Jest profesorem prawa procesowego na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, członkiem korpusu prawników Trybunału Konstytucyjnego, stałym członkiem Piątej Sekcji Prawa Procesowego Generalnej Komisji Kodyfikacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości, członkiem Sekcji Prawa Procesowego Królewskiej Akademii Orzecznictwa i Legislacji Hiszpanii, członkiem Hiszpańskiego i Iberoamerykańskiego Klubu Arbitrażowego, członkiem Rady Naukowej FIDE a także prezesem Hiszpańskiego Klubu Obsługi Prawnej Biznesu w Procesach Sądowych (CEL). Jest również autorem licznych publikacji z zakresu prawa procesowego i zasiada w kolegiach redakcyjnych prestiżowych czasopism.

Garrigues dysponuje doświadczonym zespołem ekspertów w dziedzinie sporów sądowych (cywilnych, handlowych i karnych) i arbitrażu, liczącym ponad 200 prawników w Hiszpanii, Portugalii i Ameryce Łacińskiej, specjalizujących się głównie w rozwiązywaniu wszelkiego rodzaju sporów biznesowych.

Zgromadzenie Wspólników Garrigues zatwierdziło nominacje 18 nowych partnerów

Zgromadzenie Wspólników Garrigues zatwierdziło nominacje 18 nowych partnerów

Ponadto, w ciągu roku 2024 do firmy dołączyło czterech nowych partnerów, których nominacje zostały również zatwierdzone przez Zgromadzenie Wspólników.

Zgromadzenie Wspólników Kancelarii Garrigues zatwierdziło nominacje 18 nowych partnerów ze skutkiem od 1 stycznia 2025 r. Awanse dotyczą w sumie czterech obszarów praktyki i dziesięciu biur w czterech krajach, a także G-advisory, spółki zależnej Kancelarii Garrigues, która specjalizuje się w doradztwie strategicznym w dziedzinie energetyki i ESG. Nowe nominacje odzwierciedlają więc w pełni specjalizacyjną i geograficzną dywersyfikację firmy.

Nowi partnerzy:

  • Leonardo Adamo. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (Alicante)
  • Xavier Asensio Andreu. Prawo Podatkowe (Barcelona)
  • Ana Isabel Batista. Prawo Podatkowe (Lizbona)
  • Carmen Carmona Berraquero. Prawo Podatkowe (Madryt)
  • Nicolás Cremades Leguina. Prawo Podatkowe (Madryt)
  • Jaime Flores Pérez-Durías. Prawo Pracy (Madryt)
  • Antonio Gallo Palenzuela. Prawo Pracy (Malaga)
  • Juan González Ortega. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (Madryt)
  • Jon Lasa Arbelaiz. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (Bilbao)
  • Amadeo Lerma Casar. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (Valencia)
  • Alicia Martínez Susmozas. Prawo Podatkowe (Alicante)
  • Juan Muguerza Odriozola. Prawo Administracyjne i Konstytucyjne (Madryt)
  • Álvaro Pérez Carmona. Prawo Pracy (Barcelona)
  • Alberto Antonio Rodríguez Rodríguez. Prawo Podatkowe (Malaga)
  • Guiomar Rubio Martínez. G-advisory (Madryt)
  • Carmen Tato Suárez. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (La Coruña)
  • Eduardo Tirado Díaz-Muñoz. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (Santiago de Chile)
  • Héctor Zegarra Ortega. Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia (Lima)

Ponadto Zgromadzenie Wspólników zatwierdziło wcześniejsze nominacje czterech partnerów, którzy dołączyli do kancelarii w 2024 roku: António Pedro Braga (Prawo Podatkowe, Oporto), Alfonso Cárcamo (Prawo Handlowe, Fuzje i Przejęcia, Madryt), Karen Werner (Rozwiązywanie sporów - Sprawy Sądowe i Postępowania Arbitrażowe, Santiago de Chile) oraz Iván Zaldúa (Prawo Podatkowe, Bilbao).

 

Zakup nieruchomości w Hiszpanii (II): kluczowe kroki techniczne dla polskich inwestorów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii (II): kluczowe kroki techniczne dla polskich inwestorów

Polska/Hiszpania - 

Nawigowanie przez zawiłości nabywania nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza dla polskich inwestorów, wymaga dobrego zrozumienia szczegółów tego procesu. Od najbardziej kluczowego momentu - podpisania umowy sprzedaży aż po opcje sfinansowania zakupu - artykuł ten opisuje krok po kroku wszystkie niezbędne elementy takiej transakcji.

Według najnowszych danych Registradores de España w 2023 roku liczba nieruchomości kupionych przez Polaków w Hiszpanii przekroczyła 3 tysiące, bijąc ubiegłoroczny rekord. Nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno z przeznaczeniem na wakacyjne drugie domy, jak i na cele inwestycyjne. Niniejszy artykuł będzie poświęcony podpisywaniu umowy sprzedaży i możliwościach finansowania zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

Formalnym zwieńczeniem sprzedaży jest podpisanie przez obie strony przed notariuszem publicznego aktu własności (escritura pública), a następnie wpisanie aktu do rejestru nieruchomości (Registro de la Propiedad). Niezwłocznie po podpisaniu aktu zakupu notariusz jest zobowiązany przesłać dokument do rejestru i rozpocząć wpis nowego nabywcy. Jeśli nie możemy pojawić się u notariusza osobiście, możemy wyznaczyć notarialnie pełnomocnika w tej sprawie.

Przed wizytą u notariusza należy przygotować swój numer NIE, dokumenty potwierdzające, że dla nieruchomości opłacono podatki i jest na bieżąco ze wszystkimi wymaganymi opłatami komunalnymi, certyfikat energetyczny nieruchomości, zawarte umowy depozytu czy rezerwacyjne, a także projekt umowy sprzedaży, ewentualnie dokumenty dotyczące uzyskanego kredytu hipotecznego. Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane w przypadku nieruchomości nowej, która nie była jeszcze zamieszkiwana. Wszystkie dokumenty powinny być sporządzone lub przetłumaczone na język hiszpański. Na kilka dni przed planowana datą podpisania aktu zakupu notariusz oraz prawnik zgłaszają nazwisko klienta do rejestru ksiąg wieczystych, z informacją, że będzie on przystępował do aktu zakupu w danym dniu. Od tego momentu zablokowana jest możliwość dokonania jakiegokolwiek innego wpisu do rejestru tej nieruchomości.

Warto pamiętać, że odmiennie niż w Polsce w Hiszpanii umowa przenosząca własność nieruchomości zawarta w formie dokumentu prywatnego (contrato privado) jest ważna, z tym, że każda ze stron może wówczas w każdej chwili domagać się zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Opcja dokumentu prywatnego nie jest zalecana, ponieważ może powodować problemy z udowodnieniem prawa własności w stosunkach z innymi podmiotami, a dodatkowo sporządzenie aktu notarialnego jest też konieczne do wpisania aktu do rejestru nieruchomości czy uzyskania kredytu hipotecznego.

Istnieją różne możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Przy opłacaniu zakupu z środków własnych należy być świadomym, że w Hiszpanii obowiązują stosunkowo niskie limity co do transakcji gotówkowych (równowartość 1.000 euro, kiedy stroną jest przedsiębiorca, 2.500 euro przy transakcjach pomiędzy rezydentami Hiszpanii nieprowadzącymi działalności gospodarczej) – co wyklucza dokonywanie zakupu w ten sposób.

Jeżeli chcemy uniknąć wysokich prowizji i trudności przy zlecaniu zagranicznych transakcji rozsądną opcją jest założenie hiszpańskiego rachunku bankowego. Procedura otwarcia konta nie odbiega znacząco od standardów na polskim rynku – należy pamiętać o wcześniejszym uzyskaniu numeru NIE oraz przetłumaczeniu wszystkich potrzebnych dokumentów na język hiszpański. Na rynku dostępne są zarówno opcje dla osób mieszkających na stałe w Hiszpanii jak i nierezydentów (w tym wypadku do otwarcia konta potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie o niezamieszkiwaniu w Hiszpanii, można je uzyskać w lokalnej jednostce policji lub za pośrednictwem zagranicznych konsulatów).

Pewnym zaskoczeniem dla kupującego z Polski może być to, że część notariuszy wymaga korzystania przy dokonywaniu płatności z czeków bankierskich tzw. potwierdzonych, wydawanych przez bank. Jeżeli jednak korzystamy z pomocy kancelarii prawnej, większość z nich oferuje możliwość dokonania przelewu na ich konto, a następnie wystąpienie o wystawienie czeku w naszym imieniu. To rozwiązanie często pozwala dodatkowo zaoszczędzić na prowizji (kancelarie mają korzystniejsze warunki wynegocjowane z bankiem).

Osoby niebędące rezydentami mogą uzyskać kredyt hipoteczny w Hiszpanii (ponownie proces uzyskiwania kredytu i wymagane dokumenty są bardzo podobne jak w Polsce). Muszą się jednak liczyć z tym, że będą musiały dysponować wyższym wkładem własnym (osoby bez statusu rezydenta mogą liczyć na kredyt w wysokości maksymalnie 50% - 60% wartości obliczonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy zatwierdzonego przez bank), kredytów udziela im się też na krótsze okresy. W przypadku złożenia wniosku o przyznanie kredytu, u notariusza podpisujemy dwie umowy: zakupu i hipoteki.

Warszawskie biuro Garrigues, największej kancelarii prawniczej operującej na Półwyspie Iberyjskim, oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie prawne w procesie zakupu nieruchomości w Hiszpanii, na każdym etapie inwestycji i również w języku polskim. Zapraszamy do kontaktu celem zapoznania się z naszą ofertą, lektury naszego poprzedniego artykułu z tej serii, a także kolejnego, który ukaże się już wkrótce.